instagram hesabın çalınması

instagram hesabın çalınması

İnstagram hesaplarının çalınması artık çok yaygın. Dolandırıcılar her gün sosyal medya hesaplarınızı çeşitli şekillerde hacklemeye çalışırlar. Bu alanlarda çeşitli yollara baş vuran bu kişiler sizlere ve hesaplarınıza farklı yollar deneyerek ulaşmaya çalışmak için sürekli yeni yollar keşfetmeye çalışırlar.

İnstagram hesabım çalındı sorunları genelde bazı durumlar sonrası ortaya çıkmaktadır. Linke gelen mesajda tıklayarak ve kullanıcı reklam, telefon numarası, e-posta, parola belirtilen bilgileri girerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kanallar yolu ile size iletilen mesajlarda tıkladığınız link sizi nerelere sürükleyecek bilemezsiniz.

Bu nedenle yapılacak her işlemde aslında güvenilir linkler tercih edilmek zorundadır sıradan gördüğünüz bir link instagram hesaplarının çalınması haricinde sizi çok daha farklı ve tehlikeli yerlere sürükleye bilir her yapılan işlemde bunun bilincinde olmak gerekmektedir.

İnstagram Hesaplarının Çalınması

İnstagram hesaplarınıza erişebilmek için dolandırıcılar önce ‘Hesabınız telif hakkı ihlali nedeniyle kalıcı olarak silinir’ veya ‘hesabınızdaki bir gönderinin telif hakkı ihlali olduğu tespit edildi’ gibi bir uyarı mesajı gönderir. Mesaj, telif hakkı ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız geri bildirimde bulunmanız gerektiğini, aksi takdirde hesabınızın 12 veya 24 saat içinde kapatılacağını söylüyor. Bu mesaj genellikle resmi İnstagram bildirim görünümünde görüntülenir.

Bu dolandırıcıların ilk amacı, size göndermiş olduğu mesajda sizin onu İnstagramda olar zannetmenizi düşüneceğiniz bir isim bulmak olacaktır. Bu isimleri almak o kadar kolay değil. İnstagram, İnstagram’ın tüm hesaplarını ve adlarını zaten devraldı.

Bu nedenle, dolandırıcıların kullandığı adlarda bir hatası var. Bu güzel bir avantaj sağlamaktadır dikkatli olan kullanıcılar adına neden mi? Bazı yanılmaların olduğu ancak fark edilmeyecek şekilde bunları kullanmaya çalışmaları sizlerin bulabileceği bu küçük hatalar aslında dolandırıcıları tespit eden ilk adımdır.

Kullanıcılar bu mesajı gördüklerinde, panik içinde gönderilen bağlantılara tıklarlar ve ihlalin kaldırılacağını düşünerek dolandırıcıların talimatlarını izlerler. Belirtilen bağlantıya tıklarsanız, hesap dolandırıcılar tarafından saldırıya uğrayacak ve kullanıcıların şifreleri değiştirilecektir. Ancak, geri yüklemek mümkün değildir, çünkü kayıtlı posta da hesabını geri yüklemek için değiştirilmiştir.

2022 yılının yeni güncellemelerini Google üzerinden bularak uygulama yeni yılda nasıl bir yol izliyor çalınan hesaplar için detaylı bir şekilde bunu öğrenmeniz mümkündür. Ancak bilmelisiniz ki Google üzerinde yapacağınız her araştırmada dikkat etmeniz gerek en önemli unsur bilgi kaynaklarınızın güvenilir olmasıdır