Instagram Reklam Veremiyorum

Instagram Reklam Veremiyorum

Instagram reklam veremiyorum sorunu sosyal medya platformları arasında en sık kullanılan mecralardan olan Instagram kullanıcıları için önemli bir sorun olabiliyor. Sponsorlu gönderiler kapsamında ürün veya hizmet tanıtımı yapacak olanlar çeşitli reklamlar hazırlayabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar reklam verme sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu türden sorunları çözmek için ise bazı yöntemler bulunuyor.

Instagram Reklamları Verememe Sorunları Neler?

Instagram reklam veremiyorum sorunları farklı etmenlere bağlı olarak görülebilir. Yayınlanacak olan reklamlar genelde 24 saat içinde platform tarafından kabul edilir ve onaylanır. Ancak 24 saat içinde onay gelmemiş olan reklamların yayına alınması ise pek olanaklı değildir. Pek çok kullanıcı ise Instagram’a reklam verememe sorunlarına Facebook reklam ilkelerini takip etmediği için takılmaktadır. Özellikle ilkelerin yeteri kadar bilinmemesi doğru şekilde reklam yayınlamayı da olanaksız kılmaktadır.

 

Instagram üzerinden reklam sorunları arasında ilk öne çıkan reklamların onaylanmamasıdır. Reklamların onaylanmaması ise reklam ilkelerinin açık bir şekilde ihlal edilmesinden kaynaklanır. Bu durum kullanılan görsel, yazı oranı, ifadeler, içerik gibi çok farklı etmenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin reklam görselinde yer alan metnin çok fazla olması veya görselin çoğunu kaplaması reklamın geri çevrilmesi anlamına gelir. Bunun yanında yaş kısıtlamalı içerikler, doğrudan Instagram’a veya Facebook’a atıfta bulunma, cinsiyetçi, dil ve din gibi ayrımlar yapacak ifadeler kullanılması reklamların geri çevrilmesine yol açar. Böyle bir durumda sorunsuz işlem yapabilmek için reklam verme ve yayınlatma kurallarının doğru şekilde bilinmesi önemlidir.

Instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

Instagram reklam veremiyorum sorusunu çözmek için platforma nasıl reklam verildiğinin yakından bilinmesi yararlı olacaktır. Instagram reklamları telefondan yayınlanabildiği gibi Facebook Ad Manager üzerinden de yayınlanabilmektedir. Bu kapsamda;

  • İlk olarak business manager hesabınıza giriş yapın.
  • Facebook ve Instagram sayfanız arasında hesabınızın entegresini yapın.
  • Bir reklam hesabını oluşturun veya mevcut reklam hesabının ilişkilendirilmesini sağlayın.
  • Kampanyayı oluşturabilmek için reklam hesabına giriş yapın.
  • Reklam verme hedeflerini tam olarak belirleyin.
  • Kampanya bütçesini seçin.
  • Vermek istenilen reklam türünü seçin.

Bu aşamalar doğru şekilde takip edildiğinde Instagram reklamları sorunsuz şekilde yayınlanacaktır.

Business Manager Hesabına Ekleme Yapma

Instagram reklam veremiyorum sorunları için ilk olarak reklam yöneticisine hesap bağlantısı yapmanız yararlı olacaktır. İlk olarak Instagram’da reklam vermek için Facebook hesabının olması gerekmektedir. Halihazırda Facebook sayfanız bulunuyorsa reklam yöneticisi hesabının sağ üst kısmında yer alan sembole tıklayarak işletme ayarları sekmesini açın. Ardından ise sol tarafta çıkmış olan sekmelerden sayfalar kısmını seçerek mevcut sayfanızı hesaba bağlayabilirsiniz.

Instagram reklamını oluşturmak için hesabın reklam hesapları bölümünden “yeni reklam hesabı oluşturun” kısmını seçin. Tek seferde birden fazla reklam hesabı oluşturma işlemi yapabilirsiniz. Eğer birden fazla reklam hesabı kullanılıyor ve tüm reklam hesaplarının ödeme yöntemi de aynı oluyorsa bu durumda hesaba genel ödeme yönteminin eklenmesi istenilen hesapları da doğrudan kullanmak için yararlı olacaktır.

Bu aşamada reklam sorunlarının çözülmesi ve daha doğru reklam takibinin yapılması için Facebook Pixel entegrasyonu yapılması da yararlı olacaktır. Facebook Pixel, kullanıcıların yaptıkları hareketleri, sitedeki davranışlarını, kalış sürelerini anlamayı, belirlenmiş olay ve hedeflerin takip edilmesi ve bunların da hesaplar ile entegre edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda analiz aracı olarak kullanıldığı için son derece yararlı verileri göstermektedir.

Örneğin bir e-ticaret sitesi için Pixel entegrasyonu yapılarak reklamlara dair önemli verileri elde etmek mümkün olacaktır. Elde edilen satış adetlerinden edinilen gelir reklam hesaplarına aktarılacaktır. Bu sayede hedefleme açısından daha yüksek performans da kolay şekilde elde edilebilir. Küçük bir kod parçası olan Pixel’i sitenize ekleme yaparak reklam yönetimi hakkında kolay bir şekilde verilere ulaşabilirsiniz.

Instagram reklam veremiyorum türünden hataları gidermek için reklam yöneticisini verimli bir şekilde kullanmanız büyük yararlar sağlayacaktır. Bu sayede yayınlayacağız reklamlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, reklamların sorunsuz şekilde platformda yer almasına olanak tanıyabilirsiniz. Reklam sorunları tek bir nedenden kaynaklanmadığı için yayınlanmasında sorun olan reklamları çözmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede reklamların yayınlanmama sorunları çözülecektir. Instagram reklamları geniş kesimlere ulaşmak, ürün veya hizmetin tanıtımlarının geniş şekilde yapılmasını sağlamak adına yararlı olacaktır. Böylece geniş kesimlere ürünlerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz.